torsdag, 6 oktober, 2022

Den nya riksdagen

Dessa 349 kommer besluta om din framtid de närmaste fyra åren

En ny riksdag är på plats efter att alla röster och personkryss är räknade. Många anser att den folkliga förankringen till riksdagsledamöterna är förlorad då de flesta människor som ställs frågan inte kan namnge vilka 10 av de valda riksdagsledamöterna är, vilket skapar en svag folklig relation till riksdagen.  

De 349 valda riksdagsledamöterna ser ni här. 

Blekinge län: M Camilla Brunsberg, S Heléne Björklund och Magnus Manhammar, SD Josef Fransson och Richard Jomshof 

Dalarnas län: M Carl-Oskar Bohlin, Malin Höglund, C Ulrika Liljeberg, KD Mathias Bengtsson, S Peter Hultqvist, Sofie Eriksson och Lars Isaksson, V Kajsa Fredholm, SD Sara Gille, Mats Nordberg och Anna-Lena Blomkvist 

Gotlands län: M Jesper Skalberg Karlsson, S Hanna Westerén 

Gävleborgs län: M: Lars Beckman och Viktor Wärnick, C Anders Wedin Jonsson, KD  Lili André, S Patrik Lundqvist, Sanna Backeskog, Kristoffer Lindberg och Linnéa Wickman, V  Samuel Gonzalez Westling, SD Daniel Persson och Roger Hedlund 

Göteborgs kommun: M Marie-Louise Hänel Sandström, David Josefsson och Gustaf Göthberg C  Rickard Nordin, L Robert Hannah, KD Magnus Berntsson, S Mattias Jonsson, Amalia Pedersen, Johan Büser, Gunilla Carlsson och Dzenan Cisija, V Maj Karlsson, Tony Haddou, MP Leila Ali Elmi och Emma Nohrén, SD Björn Tidland, Dennis Dioukarev och Jimmy Ståhl 

Hallands län: M Lars Püss och Helena Storckenfeldt, C Christofer Bergenbloc, L Cecilia Rönn, KD Larry Söder, S Jennie Nilsson, Adnan Dibrani och Aida Birinxhiku, MP Jan Riise, SD Erik Hellsborn, Carita Boulwén och Sara-Lena Bjälkö 

Jämtlands län: M Saila Qvicklund S Anna-Caren Sätherberg och Kalle Olsson SD Ann-Christine From Utterstedt 

Jönköpings län: M  Mats Green och Helena Bouveng C Annie Lööf L Jakob Olofsgård KD: Acko Ankarberg Johansson S: Carina Ödebrink, Ilan De Basso, Johanna Haraldsson och Niklas Sigvardsson V: Ciczie Weidby SD: Jimmie Åkesson, Eric Westroth och Staffan Eklöf 

Kalmar län: M Marie Nicholson och Lars Engsund KD Gudrun Brunegård S Lena Hallengren, Tomas Kronstål och Laila Naraghi SD: Mona Olin och Mattias Bäckström Johansson 

Kronobergs län: M Oliver Rosengren och Thomas Ragnarsson S Tomas Eneroth och Monica Haider SD Katja Nyberg och Mattias Karlsson 

Malmö kommun: M Noria Manouchi och Peter Ollén C Niels Paarup-Petersen L Louise Eklund Bergström S Joakim Sandell, Rose-Marie Carlsson och Jamal El-Haj V Malcolm Jallow MP Rasmus Ling SD Nima Gholam Ali Pour och Patrick Reslow 

Norrbottens län: M Mattias Karlsson S Ida Karkiainen, Fredrik Lundh Sammeli, Linus Sköld och Sara Leghissa V Birger Lahti SD Johnny Svedin och Eric Palmqvist 

Skåne läns norra och östra: M Maria Malmer Stenergard och Hans Wallmark KD Torsten Elofsson S Anna Wallentheim, Per-Arne Håkansson och Eva Birgitta Pihl Krabbe SD Thomas Morell, Björn Söder, Mikael Eskilandersson och Magnus Persson 

Skåne läns södra: M Boriana Åberg, Louise Meijer och Christian Sonesson C Stina Larsson L Mats Persson KD Mats Persson S Morgan Johansson, Marianne Fundahn och Adrian Magnusson V Hanna Gunnarsson MP Emma Berginger SD Lars Bertil Andersson, Jessica Stegrud och Victoria Tiblom 

Skåne läns västra: M Ulrika Heindorff och Ann-Charlotte Hammar Johnsson C Jonny Cato L Mauricio Rojas Mullor S Niklas Karlsson, Yasmine Bladelius och Ola Möller SD Bo Broman, Linda Lindberg och Carina Ståhl Herrstedt

Stockholms kommun: M Arin Karapet, Johan Forssell, Jessica Rosencrantz, Anna Kristina Axén Olin, Margareta Cederfelt och Fredrik Kärrholm C Malin Björk, Martin Ådahl och Elisabeth Thand Ringqvist L Joar Karlsson Forssell, Romina Pourmokhtari och Malin Danielsson KD Camilla Brodin S Anders Ygeman, Annika Strandhäll, Kadir Kasirga, Lawen Redar, Mattias Vepsä, Jytte Guteland, Markus Kallifatides, Mirja Räihä och Daniel Vencu Velasquez Castro V Lorena Delgado, Karin Rågsjö, Ali Esbati och Ida Gabrielsson MP Per Bolund, Åsa Lindhagen, Ulrika Westerlund och Daniel Helldén SD Gabriel Eugen Kroon, Henrik Vinge, Elsa Olefjord Widding och Angelika Bengtsson 

Stockholms län: M Alexandra Anstrell, Tobias Billström, Karin Enström Niklas Wykman, Josefin Malmqvist,, Erik Ottoson Maria Stockhaus, Magdalena Schröder, Kjell Jansson och Ida Drougge C Anna Elisabet Hasund Lasses, Kerstin Lundgren, Alireza Akhondi L Anna Starbrink, Gulan Avci och Fredrik Malm KD Christian Carlsson och Jakob Forssmed S Magdalena Andersson, Mikael Damberg, Åsa Westlund, Leif Nysmed, Alexandra Völker, Serkan Köse, Ingela Nylund Watz, Mathias Tegnér, Anna Lena Vikström och Markus Selin Azadeh Gustafsson Rojhan V Nooshi Dadgostar, Andrea Andersson-Tay och Daniel Riazat MP Märta Stenevi, Amanda Lind och Annika Hirvonen SD Mats Arkhem, Julia Kronlid, Fredrik Lindahl, Ludvig Aspling, Robert Stenkvist, Martin Kinnunen, Leonid Yurkovskiy och Beatrice Rugland Timgren 

Södermanlands län: M Ulf Kristersson och Ann-Sofie Lifvenhage C  Martina Johansson S Fredrik Olovsson, Charoline Helmersson Olsson, Hans Ekström och Sofia Amloh V Lotta Johnsson Fornarve MP Linus Pettersson Lakso SD Mattias Eriksson Falk och Adam Marttinen 

Uppsala län: M: Jessika Roswall och Stefan Olsson C Catarina Derema L  Lina Palm Nordquist KD  Mikael Oscarsson S Ardalan Shekarabi, Sanne Lennström, Gustaf Lantz och Inga-Lill Sjöblom V Ilona Szatmari Waldau MP Jacob Risberg SD Lars Wistedt och David Perez 

Värmlands län: M Pål Henning Jonson och Marléne Lund Kopparklint C Daniel Bäckström KD Kjell-Arne OttossonS Lars Mejern Larsson, Gunilla Svantorp, Mikael Dahlkvist och Sofia Skönnbrink V Håkan Svenneling SD Charlotte Quensel och Runar Filper 

Västerbottens län: M Edward Riedl C Helena Lindahl S Isak From, Helén Pettersson Björn Wiechel och Åsa Karlsson V Gudrun Ingeborg Nordborg MP Elin Söderberg SD Pontus Andersson 

Västernorrlands län: M Jörgen Berglund C Anne-Li Sjölund S Malin Larsson, Peter Hedberg, Anna-Belle Strömberg och Peder Björk V Isabell Mixter SD David Lång och Ulf Lindholm 

Västmanlands län: M Mikael Damsgaard och Caroline Högström S Åsa Eriksson, Olof Thorell och Lena Johansson V Vasiliki Tsouplaki SD Angelica Lundberg och Oscar Sjöstedt 

Västra Götalands läns norra: M Johan Hultberg och Ann-Sofie Alm KD Magnus Jakobsson S Paula Holmqvist, Mats Wiking och Louise Thunström SD Markus Wiechel och Matheus Enholm 

Västra Götalands läns södra: M Jan Ericson och Ulrik Nilsson C Mikael Robin Larsson KD Ingemar Kihlström S Petter Löberg och Jessica Rodén SD Patrik Jönsson och Anders Alftberg 

Västra Götalands läns västra: M Camilla Valtersson Grönvall, Ellen Juntti och Johanna Rantsi C Anders Ådahl L Helena Gellerman KD Roland Utbult S Kenneth Forslund, Aylin Fazelian och Joakim Järrebring V Jessica Wetterling MP Janine Alm Ericson SD Rashid Farivar, Alexander Christiansson och Yasmine Eriksson 

Västra Götalands läns östra: M Sten Ingvar Bergheden och Charlotte Nordström C Ulrika Heie KD Ebba Busch S Erik Ezelius, Carina Gunilla Olsson och Patrik Björck SD Jörgen Grubb ochTobias Andersson 

Örebro län: M Elisabeth Svantesson och Oskar Svärd C Helena Vilhelmsson L Johan Pehrson KD Hans Eklind S Matilda Ernkrans, Denis Begic och Karin Sundin V Nadja Awad MP Camilla Hansén SD Michael Rubbestad och Per Söderlund

Östergötlands län: M Andreas Norlén, John Eriksson Weinerhall och John Widegren C  Muharrem Daniel Demirok L Juno Blom KD Magnus Oscarsson S Johan Andersson, Teresa Carvalho, Johan Löfstrand, Eva Lindh och Mattias Ottosson V Linda Westerlund Snecker MP Rebecka Le Moine SD Sven-Olof Sällström, Jonas Andersson, Clara Aranda och Aron Emilsson 

Hjälp oss! Dela artikeln i sociala medier

Senaste nytt

- Annons -

Liknande artiklar