Antal kärnvapen minskar men fler rustar upp

Enligt en rapport blir den totala mängden kärnvapen i världen färre men modernare. Främst skrotar USA och Ryssland sina vapen medan Kina skaffar fler.

Varje år släpper fredsforskningsintitutet Sipri sin rapport över kärnvapenläget i världen. Rapporten visar att den samlade mängden kärnvapen har minskat från 12710 till 12512 stycken.

USA och Ryssland står för minskning

I huvudsak är det USA och Ryssland som står för den största minskningen. I huvudsak är det äldre vapen från kalla kriget som skrotas. Samtidigt lyfter rapporten att när de äldre vapnen skrotas ersätts de med nya moderna, bland annat i Ryssland.

Ryssland sänkte sitt totala innehav med 184 stycken och USA sänkte sitt totala innehav med 88 stycken. I övrigt var det inget land som minskade sitt totala innehav utan trenden är snarare tvärtom, flera skaffade fler kärnvapen.

Den som ökade sitt innehav allra mest var Kina som gick från 350 stycken till totalt 410 stycken. Bedömare anser att Kina vill vara med och konkurrera med Ryssland och USA om världsdominansen och för att uppnå den måste landet ha en avskräckande effekt.

LAND20222023Skillnad
USA54285244-88
Ryssland59775889-184
Storbritannien2252250
Frankrike2902900
Kina350410+60
Indien160164+4
Pakistan165170+5
Nordkorea2530+5
Israel90900
TOTAL1271012512-198
Källa: Sipri
KATEGORIER

Kommentarsfält

Kommentarer förhandsgranskas inte av Frihetsnytt och är inte redaktionellt innehåll. Du är själv juridisk ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.

Senaste nytt

- Annons -

bli prenumerant

Liknande artiklar

0
Din varukorg är tom!

Det ser ut som om du inte har lagt till några artiklar i din kundvagn ännu.

Bläddra bland produkter